12 grudnia 2009

Silna kobieta...

Kobieta stanie się silna, gdy przestanie używać języka ofiary.
Każda z nas, samodzielnie, decyduje o jakości swojego życia, bo tylko od nas zależy osiągnięcie szczęścia i sukcesu życiowego. Dlatego bądź w życiu silna. Bądź jak skała, aby odbijały się od Ciebie trudności i przeciwności losu. Między innymi z tego względu nie posługuj się językiem ofiary.

Od razu wyjaśnię, o co chodzi, bo też nie znałam tego pojęcia. Otóż okazuje się, że ofiara – w przeciwieństwie do człowieka sukcesu - używa 5 następujących zwrotów:

- muszę,
- nie mogę (w domyśle: muszę),
- chciałabym,
- postaram się
- spróbuję

Wyobraź sobie, że w przeciwieństwie do człowieka-ofiary, człowiek silny, człowiek swiadomy, unika jak ognia powyższych sformułowań.

Zacznijmy zatem po kolei analizować powyższe słowa.

MUSZĘ - istnieje przekonanie, że używasz tego słowa, gdy nie robisz czegoś z własnej woli. Co więcej, znam osoby odnoszące w życiu sukcesy, które twierdzą, że „nic nie musisz”. Po prostu, jeśli cokolwiek robisz, masz mieć do tego przekonanie, że to jest dla Ciebie dobre. Osobiście nie jestem tak rygorystyczna w używaniu tego słowa i dopuszczam sytuacje, kiedy można je wypowiedzieć, np. gdy sama dajesz sobie imperatyw do wykonania jakiegoś dzieła bądź jakiejś czynności, może nawet trochę niechcianej.

NIE MOGĘ - no właśnie: nie mogę, ale muszę, czyli robisz coś wbrew sobie. Nawet jeśli powinnaś zrobić coś innego, bardziej właściwego, to sama przed sobą usprawiedliwiasz się, że nie miałaś innego wyjścia.

CHCIAŁABYM - znaczy się nie bardzo mogę, bo…, np. jestem nieudacznikiem. Jednym słowem sama nakręcasz się przeciwko sobie.

POSTARAM SIĘ - tylko nie wiem po co, bo i tak nie dam rady. Cały swój wysiłek kierujesz na to, aby wykazać, że coś jest nie do zrobienia i potem z satysfakcją stwierdzasz, że coś jednak nie wyszło – „a nie mówiłam…”

SPRÓBUJĘ - a więc zrobisz coś na odczepnego, nie wierząc w pomyślne zakończenie, bo nie jesteś dobrze zmotywowana.

Zatem przestań być ofiarą i stań się silna.
Zacznij używać świadomie takich słów jak: mogę, chcę, zrobię to, lub miej odwagę odmówić: nie chcę. Na rezultaty nie będziesz czekała długo i sama się zdziwisz, że język ofiary nie jest już dla Ciebie taki wygodny.

Powodzenia!

(Na podstawie artykułu Jerzego Kostkowskiego "Bądź silny" ze strony poznajswojetalenty.pl

4 komentarze:

 1. Podoba mi sie i wierze w to.
  Tessa, Blind Bay, B.C. Canada

  OdpowiedzUsuń
 2. Baszko,
  Dziękuję za Twoj post z 12 grudnia. Dał mi wiele do myślenia... Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu, że zacytowałam go w moim nowozałożonym blogu.
  Virginia

  OdpowiedzUsuń
 3. Baszko,
  Dziękuję za Twoje refleksje na temat dążenia do swoich wymarzonych celów. Twój post dał mi wiele do myślenia…
  Mam nadzieję, że nie będziesz miała nic przeciwko zamieszczeniu cytatu z Twojego posta na stronie mojego nowoutworzonego blogu.
  Pozdrawiam,
  Virginia

  OdpowiedzUsuń
 4. ABSOLUTNIE NIC :) Życzę Ci powodzenia w Nowym Roku i serdecznie pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń